Půjčovat si je v dnešní době naprosto běžné. Někdy se ale finanční situace může vymknout kontrole a nastane problém. Přečtěte si, jak se dostat z dluhů nebo z dluhové pasti, a nenechte situaci dojít až k exekuci nebo dražbě nemovitosti. Jak splnit veškeré finanční závazky vůči věřitelům, když vám jejich množství přeroste přes hlavu? Podívejte se na možné způsoby řešení dluhů.

5 rad, jak nezvyšovat dluhy

Pokud vám vaše dluhy spíše narůstají, zjevně je někde chyba. Vezměte si papír a tužku, počítejte, a zamyslete se. V otázce řešení, jak se dostat z dluhů, platí:

  1. Sečíst reálné (i předpokládané) příjmy a výdaje.
  2. Podle výsledku se uskrovnit v nutných výdajích (snížit spotřebu energií apod.).
  3. V době splácení dluhů nekupovat nic drahého, neutrácet za zbytečnosti.
  4. V případě pomalého splácení dluhů vyhledat další řešení (např. refinancování).
  5. V případě narůstajících dluhů si nechat okamžitě poradit.

Refinancování neboli sloučení půjček

Dluhy či předluženost je poměrně častý problém. Nabídky na dostupné půjčky se na nás hrnou ze všech stran, a tak k rychlému uspokojení našich potřeb nestojí v cestě prakticky nic. Jenže mnozí nestíhají jednotlivé půjčky splácet a dostávají se do začarovaného kruhu. Jak se dostat z dluhů u mnoha půjček? Dobrým řešením může být sloučení více půjček do jedné neboli konsolidace půjček. Při větším počtu půjček s vysokým úrokem tak můžete získat jeden úvěr s nižším úrokem, kterým vaše stávající půjčky refinancujete. Pokud bude tato nová půjčka schválena, zaplatí se z ní všechny dluhy a poté budete platit nižší částky, třeba i s delší splatností.

Oddlužení – vyhlášení osobního bankrotu

Pokud je zřejmé, že svoje finanční závazky nejste schopni plnit a máte dluhy u více věřitelů, máte ve splácení dluhů více jak 30-ti denní prodlení a nejste podnikatel, nejlepším (možná jediným) řešením, jak se dostat z dluhů, je vyhlášení osobního bankrotu. Za výše uvedených podmínek lze totiž hovořit o tom, že jste se ocitli v úpadku, a můžete podat insolvenční návrh spojený s návrhem na oddlužení. Pokud nevíte, jak návrh na oddlužení sepsat a podat, určitě se spojte s odborníky. I drobná formální chyba totiž může vést k tomu, že se vám cesta k oddlužení zbytečně uzavře.

Jak předejít a dostat se z dluhové pasti? Chovejte se rozumně.

Jak se tedy dostat z dluhů? Obecně platí, že splácet půjčku novou půjčkou je jako vyrážet klín klínem, ale výjimku tvoří refinancování půjček. Zde si ale vyjednejte lepší podmínky půjčky. Zapomeňte na platební karty, používejte hotovost, začněte sledovat výdaje a rozpočet domácnosti plánujte.

Pokud se vám nestále nedaří věřitele uspokojit, a nevíte, jak splatit dluhy, co nejdříve se spojte s odborníky a nechte si představit řešení.