Pokud nepatříte k těm šťastnějším, kteří mají dostatek vlastních financí na koupi nemovitosti, jistě si i vy budete muset vzít úvěr v bance. Dobrou zprávou je, že na hypotéku dnes může dosáhnout téměř každý, na druhou stranu je ale třeba hodně přemýšlet. Podmínky hypotéky pro vás nemusí být výhodné. Nabídky od banky je proto třeba hodně kontrolovat. Poradíme vám, na co si dát pozor a jak zařídit, abyste měli u hypotéky co možná nejvýhodnější úrok.

Úroky klesly, vydělává se na poplatcích

Finanční experti hlásí, že úroky u hypoték jsou na historickém minimu. To nahrává všem žadatelům do karet, protože je možné získat hypotéku, která tolik nezatíží rodinný rozpočet. I přesto je ale nutné si dávat pozor. Banky totiž na vyřízení hypotéky vážou různé poplatky, čímž se může úvěr prodražit. Nechcete-li tedy platit více než musíte, rozhodně si důkladně přečtěte podmínky poskytnutí úvěru. Pokud podepíšete nevýhodnou smlouvu, věřte, že vyvázání hypotéky není vůbec snadné a je to současně dost finančně náročné.

Je výhodné, když si necháte pomoci

Jestliže chcete získat výhodnější podmínky, bude i pro vás lepší, pokud si necháte s vyřizováním hypotéky pomoci. Využít můžete služeb finančních poradců. Poradenské firmy mají totiž u bank nasmlouvané výhodnější podmínky, čehož můžete využít ve váš prospěch. Spočítejte si ale, jestli se vám to vyplatí, i odměna finančnímu poradci může být hodně vysoká. V případě, že chce poradce vysokou odměnu, nemusí to být nejlepší investicí.

Pozor na typ hypotéky

Vhodnost hypotečního úvěru se odvíjí od typu hypotéky. Je nutné dobře rozmyslet, jak dlouhá bude fixace úroků. V současné době nízkých úroků se asi více vyplatí delší doba fixace, protože další pokles není moc pravděpodobný.  Zajímavou možností je speciální floatová hypotéka. Úroky totiž nemá pevně stanoveny – platíte podle toho, jaký je současný úrok. Může se tedy výrazně vyplatit, ale i nevyplatit.