V posledním době dramaticky roste počet dlužníků, kteří si nedokáží své závazky ohlídat, a dostávají se tak do zbytečných problémů. Může se také snadno stát, že se stanou dlužníkem, aniž o tom mají sebemenší tušení. V tomto článku vám poskytneme návod na zjištění dluhů, pomůžeme vám najít odpovědi na otázku: jak zjistím své dluhy.

Návod na zjištění dluhů

Jsem zadlužený, hrozí mi exekuce, ale vlastně ani přesně nevím komu dlužím. Chci začít kontrolovatelně splácet dluhy tak, jak to bude možné, ale nevím kolik dlužím. To je velmi častá situace dlužníků, kteří se o své závazky příliš nezajímají nebo je ani moc řeší. To se ovšem může vymstít. Jak zjistím své dluhy a pohledávky? Pro zjištění svých dluhů máte několik možností.

Jak zjistím své dluhy na centrálním registru dlužníků

Pro zjištění vašich dluhů můžete využít Centrální registr dlužníků, stačí se zde zaregistrovat zdarma. V těchto registrech sice naleznete odpověď na otázku komu a kolik dlužím, ale informace o dluzích se týkají pouze společností, které pracují s registry dlužníků, tzn. že zde nemusí být uvedeny veškeré vaše pohledávky, podobně jako ve výpisu z rejstříku dlužníků Solus.

Jak zjistím své dluhy při nebankovní půjčce

Zjistit dluhy a závazky u společností, které do registru dlužníků nenahlíží (ani v nich nevytváří zápis) v podstatě není možné. Pokud dlužíte společnosti spadající do nebankovního sektoru, která se už třeba ani delší dobu nepřipomíná, bude nutné si na konkrétní společnost a závazek prostě vzpomenout. A to dřív, než bude pozdě…

Jak zjistím své dluhy u úvěrové společnosti

Pokud alespoň tušíte, jaké úvěrové společnosti dlužíte, a chcete zjistit výši svých dluhů, jednotlivým společnostem poskytujících úvěr můžete přímo položit dotaz. Solidní úvěrová společnost vám odpoví, ale není to její povinnost.

Jak zjistím své dluhy věřiteli podle výplatní pásky?

Pokud svého zaměstnavatele obdržíte výplatní pásku s kolonku pro stržení části výplaty na exekuci a vůbec netušíte, od koho je exekuce na plat nařízena, obraťte se na svého zaměstnavatele, který musí mít toto nařízení k dispozici, a požádejte o fotokopii.

Jak zjistím věřitele při exekuci?

Pokud již máte nějaké exekuce, obraťte se na místně příslušný městský soud (podle bydliště), kde by vám měli vyhledat exekuce, nařízení nebo rozsudky. Pro zjištění konkrétního exekutora také můžete využít Centrální evidenci exekucí (placená registrace), může se ale také stát, že je exekuce proti vám vedena od několik různých exekutorů v rámci celé ČR. V takovém případě si pak může exekutor další účastníky řízení nalézt sám.

Především sám dlužník má vědět, kde, od koho a kolik si půjčil, a kolik ještě nevrátil. Důležité je vést si o svých pohledávkách přehled, pak otázky typu jak zjistím své dluhy nebo nevím za co dlužím nemusí vůbec padnout…