Zajímá vás, jak vysoká je nezabavitelná částka při exekuci? Jaké jsou srážky ze mzdy při exekuci? Pro výpočet exekuce není nic jednoduššího, než použít kalkulačku. Pro výpočet exekuce ale také slouží další kalkulačka, která dokáže spočítat náklady exekuce.

Výpočet exekuce aneb vám co exekutor může zabavit

Pokud jste jakožto dlužník zaměstnaný a máte pravidelný příjem, můžete počítat s tím, že exekutor přistoupí k jednoduchému a oblíbenému způsobu: nařídí exekuční srážky ze mzdy. Možná budete překvapeni, ale jako dlužníkovi, který má problém splácet dluhy, vám může exekutor sáhnout nejen na mzdu či majetek. Pokud bude chtít, exekutor může nařídit:

  • exekuce na důchod,
  • exekuce na část mzdy,
  • exekuce na stipendium,
  • exekuce na nemocenské,
  • exekuce na podporu v nezaměstnanosti
  • exekuce na ošetřovné (příspěvek na péče o nemocného člena rodiny)
  • exekuce na příspěvek na mateřskou dovolenou, přídavky na děti, rodičovský příspěvek.

Ať už tedy provedete jednoduchý výpočet exekuce jakýmkoliv způsobem, z výše uvedených příjmů vám může zbýt pouze tzv. nezabavitelné minimum, které je stanoveno státem na základě životního minima a nákladů na bydlení.

Kolik je nezabavitelné minimum při exekuci na mzdu

Nezabavitelné minimum definuje nařízení vlády číslo 595/2006 sb., a jako základní nezabavitelná částka je stanovena podle životního minima jednotlivce a podle toho, jaké jsou v aktuálním roce normativní náklady na bydlení. Pokud si chcete udělat výpočet exekuce, obecně tvoří pro jednotlivce nezabavitelná částka dvě třetiny ze součtu životního minima a normativních nákladů na bydlení (něco kolem 6 000 Kč).

Přesný výpočet srážky ze mzdy při exekuci

Pro výpočet exekuce slouží kalkulačka, která vám umožní vypočítat srážky ze mzdy, které vám při nařízené exekuci na plat bude zaměstnavatel ze mzdy měsíčně odečítat. Tímto způsobem tedy zjistíte, jak vysoká je nezabavitelná částka při exekuci. Výši tohoto minima ovlivňuje také skutečnost, kdo je věřitelem. Pokud je totiž exekuce nařízena např. z důvodu neplacení výživného, při výpočtu exekuce jsou uspokojeny přednostní pohledávky (výživné, přeplatky sociálních dávek apod.). Při výpočtu exekuce na mzdu se počítá s hodnotou čistého měsíčního příjmu a do úvahy spadá, zda existuje manžel/manželka dlužníka, jaký je počet dětí v rodině (dalších vyživovaných osob), a zda existují nějaké přednostní pohledávky.

Kalkulačka pro výpočet nákladů exekuce

Exekutorská komora České republiky umí nabídnout kalkulačku, které vám umožní jednoduše a rychle spočítat náklady exekuce. Stačí zadat výši dluhu, a okamžitě zjistíte, jaká odměna připadne advokátovi (pro nalézací a exekučním řízení) a jakou odměnu si připíše exekutor.